Biała kiełbasa. 7 nietuzinkowych sposobów przyrządzania

Biała kiełbasa to jeden z najpopularniejszych produktów na polskich stołach podczas Wielkanocy. Niektórzy wybierają kiełbasę surową, inni sięgają po tę, która już została poddana obróbce. Niezależnie od tego, jakie są Twoje preferencje, warto dowiedzieć się, jakie są sposoby na przygotowanie tego specjału. Biała kiełbasa z piekarnika czy może parzona? W piwie czy też w sosie musztardowym? Sposobów na białą kiełbasę jest mnóstwo. My zajmiemy się siedmioma.
7 sposobów na przygotowanie białej kiełbasy. Danie główne – dlaczego nie!
Białą kiełbasę traktujemy przede wszystkim jako dodatek. Coś, co ląduje na stole podczas kolacji bądź śniadania, raczej nie w formie dania głównego. A jednak z białej kiełbasy możesz przecież przygotować pyszny obiad – nie tylko wielkanocny.
Pieczona biała kiełbasa, na przykład w sosie musztardowym, zrobi furorę wśród gości i będzie doskonale smakować z tłuczonymi lub pieczonymi ziemniakami. A biała kiełbasa pieczona w piwie? Ten hit sprawdzi się nie tylko od święta.
Wiele z przepisów, które dla Ciebie mamy, może przydać Ci się przez cały rok. Zachęcamy do skorzystania z nich na przykład wtedy, gdy nie masz pomysłu na obiad.
Czytaj także:
-
13 sałatek wielkanocnych, które podbiją serca Twoich bliskich
-
Potrawy wielkanocne – 3 proste przepisy na tradycyjne dania wielkanocne
Kiełbasa biała w roli głównej – pomysły na dania
Biała kiełbasa na obiad – to dla niektórych brzmi niecodziennie. A jednak ten rodzaj mięsa świetnie sprawdzi się jako główne danie, dodatek do ziemniaków przygotowanych na różne sposoby. Z białej kiełbasy zrobisz idealną zapiekankę, garnek chłopski, gulasz czy nawet pieczeń. Oczywiście jest ona również pysznym dodatkiem do zup, takich jak zupa chrzanowa, żurek czy barszcz biały.
W Internecie znajdziesz wiele pomysłów na białą kiełbasę. My mamy dla Ciebie siedem przepisów, które z pewnością Ci się spodobają.
Czytaj także:
Szybkie i proste dania z białą kiełbasą
Biała kiełbasa w piwie, a może z cebulą? W formie gulaszu czy jako dodatek do zupy? Niezależnie od tego, jak zrobisz białą kiełbasę, będzie ona smakować świetnie. Dlatego chyba każdy z naszych siedmiu przepisów powinien dostać szansę na przygotowanie.
Pieczona biała kiełbasa z kapustą
Idealna biała kiełbasa? Przepisy na nią są przeróżne, jednak my wiemy, że ta najbliższa perfekcji to właśnie biała kiełbasa z kapustą kiszoną. Jak ją zrobić? 250 mililitrów piwa wymieszaj z majerankiem, liśćmi laurowymi i pieprzem, a następnie wlej do naczynia odpowiedniego do pieczenia w piekarniku. Może to być brytfanna lub inne naczynie żaroodporne. Na piwie ułóż surową kiełbasę – kilogram wystarczy. Cebulę pokrój w piórka i również posyp nią kiełbasę. Między kiełbasą ułóż 300 gramów kapusty kiszonej, wcześniej odciśniętej. Piecz bez przykrycia przez 40 minut w 180 stopniach.
Jeśli chcesz, by kiełbasa bardziej się przypiekła, możesz zmienić ustawienia piekarnika na ostatnie kilka minut. Tak przygotowana pieczona biała kiełbasa z cebulą i kapustą będzie idealnie smakować z ziemniakami w talarkach.
Biała kiełbasa zapiekana w żurku
Jeśli przygotowujesz żurek na Wielkanoc, koniecznie zrób to danie. Potrzebujesz tylko kilograma białej kiełbasy, 250 gramów pieczarek i 500 mililitrów żurku. Zacznij od nacięcia białej kiełbasy z obu stron. Pieczarki pokrój w plasterki, niezbyt grube. W naczyniu żaroodpornym ułóż kiełbaski i pieczarki, a później zalej całość żurkiem. Zapiekaj całość przez godzinę w temperaturze 200 stopni.
Biała kiełbasa z pieczarkami to świetne połączenie, tym bardziej, jeśli oba składniki występują w towarzystwie kwaśnej, wyrazistej zupy, jaką jest żurek. To danie możesz podawać z purée ziemniaczanym lub chlebem.
Biała kiełbasa z jabłkiem i cebulą
Biała kiełbasa z cebulą? Jak najbardziej – wszyscy wiedzą, że te składniki dobrze się uzupełniają. Ale czy ktoś odważy się na białą kiełbasę z jabłkiem? Mamy nadzieję, że Ty, bo w towarzystwie cebuli i majeranku będzie ona naprawdę pyszna.
Zacznij od nacięcia białej kiełbasy (kilograma) z obu stron. Ułóż ją w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym. Do miski wsyp cebulę pokrojoną w grube piórka oraz jabłko pokrojone w kostkę. Dodaj szczyptę soli, odrobinę cukru, pieprz i łyżeczkę majeranku. Przyda Ci się również musztarda bądź sos chrzanowy – około łyżeczki. Wszystko wymieszaj razem, a następnie połóż na kiełbasę.
Piecz całość w temperaturze 180 stopni przez około pół godziny. Kiełbasa powinna się zarumienić, a cebula zmięknąć.
Biała kiełbasa w cieście francuskim
Surowa biała kiełbasa wcale nie musi być nudna. Jej przygotowanie może być proste, a samo danie – przepyszne. Nie tylko biała kiełbasa z ziemniakami smakuje świetnie. Ta w cieście francuskim również jest doskonała. Jak ją zrobić?
Kup arkusz ciasta francuskiego lub przygotuj je samodzielnie. Weź ulubiony garnek, może to być garnek ze stali nierdzewnej lub ceramiczny i sparz kiełbasę surową zgodnie z przepisem z artykułu Biała kiełbasa – jak parzyć?
Sparzoną kiełbasę połóż na cieście i posmaruj musztardą. Dodaj kilka piórek cebuli wcześniej usmażonej na maśle. Następnie zawiń w ciasto francuskie, posmaruj je roztrzepanym jajkiem i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni na 30 minut. Pychota!
Smażona biała kiełbasa
Proste przepisy również się sprawdzają. Dlatego białą kiełbasę możesz po prostu... usmażyć. Najsmaczniejsza będzie z dodatkiem cebuli, czosnku i majeranku.
Zacznij jednak od sparzenia białej kiełbasy w gorącej wodzie choćby przez dziesięć minut, by mieć pewność, że mięso będzie idealnie zrobione, nie zaś surowe. W następnym kroku przyda Ci się dobra, duża patelnia. Rozgrzej na niej olej i ułóż wysuszoną białą kiełbasę. Smaż chwilę z jednej i chwilę z drugiej strony. W tym czasie możesz posiekać cebulę w drobne piórka, a ząbki czosnku na cienkie plasterki. Wrzuć całość na patelnię, posyp majerankiem, solą i pieprzem, a następnie zmniejsz ogień i przykryj patelnię pokrywką. W tym czasie cebula zmięknie, a mięso dojdzie. Zdejmij pokrywę i zobacz, czy cebula jest miękka.
Całość możesz skropić sosem sojowym, by danie było bardziej wyraziste. Wymieszaj i przełóż na półmisek. Białą kiełbasę smażoną z cebulą podawaj ze świeżym chlebem z chrupiącą skórką. W takim zestawieniu smakuje najlepiej.
Szakszuka z białą kiełbasą
Jak smakuje idealna, soczysta biała kiełbasa? Tradycyjny przepis z pewnością powie, że powinna towarzyszyć jej wyrazistość chrzanu lub musztardy. My jednak wolimy przełamać tradycję. Stąd właśnie szakszuka z kiełbasą, która świetnie sprawdzi się na śniadanie.
Od czego zacząć? Surową kiełbasę wyjmij z otoczki. Smaż ją na patelni, dodaj zgnieciony w prasce czosnek. Gdy kiełbasa będzie gotowa, na patelni powinny znaleźć się pomidory – puszka lub dwa obrane i pokrojone pomidory. Dodaj oregano, kminek, chili i słodką paprykę, trochę soli i pieprzu. Wymieszaj i wbij na patelnię dwa jajka. Przykryj patelnię pokrywką i odczekaj kilka minut, aż białko się zetnie.
Podawaj szakszukę ze świeżym chlebem lub bułkami. Tak szybkie śniadanie to idealne połączenie delikatnego mięsa, pomidorów i wyrazistych przypraw.
Biała kiełbasa zapiekana z boczkiem
Co pasuje do białej kiełbasy? Z całą pewnością boczek! Nie jest to zbyt dietetyczne danie, a jednak dla tego smaku czasem warto zgrzeszyć. Jak je zrobić?
Przygotuj białą kiełbasę, dwie cebule, kilka plastrów wędzonego boczku – około 300 gramów – musztardę i pieprz, a także 250 mililitrów bulionu. Obraną cebulę pokrój w piórka i umieść ją, razem z kilogramem białej kiełbasy, w natłuszczonym naczyniu żaroodpornym. Każdą kiełbasę owiń w boczek. Zalej całość bulionem z dodatkiem pieprzu oraz dwóch łyżeczek musztardy. Niektórzy używają tu również mętnego soku jabłkowego, jeśli jednak nie przepadasz za tym połączeniem, użyj bulionu.
Przykryj wszystko folią i piecz przez 40 minut w temperaturze 180 stopni. Po tym czasie zdejmij folię i pozwól, by boczek się przypiekł. Daj mu kolejne 40 minut.
Jak więc widzisz, białą kiełbasę możesz podawać na naprawdę wiele sposobów. Nie tylko zapiekaną, ale też smażoną i parzoną, z różnymi dodatkami. Koniecznie sprawdź, który z przepisów najbardziej Ci zasmakuje.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej