Jaka patelnia jest najzdrowsza? Na co zwrócić uwagę?

Porady 17.11.2021

Jaka patelnia najzdrowsza? 

Jakie patelnie są najzdrowsze? Oto jest pytanie. Akcesoria kuchenne to przecież nie tylko niezbędna pomoc podczas gotowania czy smażenia, ale przede wszystkim produkty, które nie szkodzą naszemu zdrowiu. Dlatego warto unikać bisfenolu A (BPA) w kuchennych naczyniach. Istnieje wiele produktów, które umożliwiają wygodne smażenie – to przede wszystkim patelnie z powłokami non-stick, nieprzywierające i pozwalające na beztłuszczowe gotowanie. 

Aby jednak odpowiedzieć na pytanie, jaka patelnia jest najzdrowsza, należy zdać sobie sprawę z tego, że to właściwie nie tyle materiał, co sposób smażenia może pozostawiać wiele do życzenia. Niezdrowa może być właściwie tylko ta patelnia, której powłoka łatwo się ściera, a jej cząsteczki pozostają w jedzeniu. Taki problem występuje na przykład w przypadku produktów teflonowych, które są kupowane coraz rzadziej. Komplet patelni teflonowych nie jest już tak atrakcyjnym zakupem, jak kiedyś. Zdajemy sobie bowiem sprawę z wpływu, jaki ma na nasze zdrowie teflon. Odpowiednim pytaniem przed zakupem byłoby więc nie to, jaka jest najzdrowsza patelnia, ale raczej jakie są zdrowe patelnie. A jest ich naprawdę sporo.

Czytaj także:

Zdrowe patelnie – na to zwróć uwagę

Patelnia – zdrowa, funkcjonalna, wygodna – to idealne narzędzie każdego kucharza, zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Aby osiągać codzienne sukcesy w kuchni, potrzebujesz przecież dobrego sprzętu. Jeśli zależy ci na tym, by twoja patelnia była zdrowa, nie zawierała szkodliwych substancji, koniecznie czytaj wszelkie opisy dotyczące produktu – czy są to patelnie beztłuszczowe czy patelnie głębokie, na indukcję czy na gaz. Dobra, zdrowa patelnia zawsze będzie charakteryzować się pewnymi cechami, na które musisz zwracać uwagę.

 • Materiał wykonania – te patelnie, które wykonane są z naturalnych materiałów zawsze będą najzdrowsze. Syntetyczne powłoki, takie jak teflon, mogą okazać się szkodliwe po ich przetarciu. Od materiału wykonania zależy także rozprowadzanie ciepła. Im bardziej równomierne, tym lepiej.
 • Powłoka – przyjrzyj się, co producent napisał o swojej patelni. Wybieraj te, które zawierają powłoki non-stick, dzięki którym jedzenie nie przywiera, a patelnia nie przypala się. Na przykład patelnia na indukcję Starke PRO Black Copper 28 cm posiada powłokę z granitu, który jest bezpiecznym, naturalnym materiałem. Możesz więc mieć pewność, że nie odpryśnie, nie zarysuje się i cię nie zawiedzie. Z takimi patelniami gotowanie i pieczenie to przyjemność.
 • Zastosowanie – wybieraj patelnie zgodnie z ich zastosowaniem. Patelnie na indukcję powinny być używane na płycie indukcyjnej, choć producenci podkreślają, że na kuchence gazowej także dobrze się sprawdzą. Materiał jednak będzie reagować inaczej, co warto mieć na uwadze.
 • Przeznaczenie – by dania rzeczywiście były zdrowe, korzystaj z nich zgodnie z przeznaczeniem. Robienie naleśników w woku raczej nie wchodzi w grę. Jeśli szukasz produktu, który sprawdzi się właściwie przy wszystkich daniach, wybierz patelnię uniwersalną.

Czytaj także:

Patelnie bezpieczne dla zdrowia

Patelnia bezpieczna dla zdrowia to przede wszystkim taka, która została wykonana z naturalnych materiałów. Za chwilę opowiemy o tym trochę więcej. Jeśli chcesz mieć pewność, że twoja patelnia jest zdrowa, zadbaj przede wszystkim o sposób przyrządzania posiłków. Nie chodzi tu tylko o złe tłuszcze. Nigdy nie smaż na starych patelniach, które lata swojej świetności mają dawno za sobą. Rozpoznasz je po przypaleniach i przetarciach. Patelnia ze zniszczoną powłoką powinna zostać wyrzucona. Bez tej tarczy ochronnej twoja patelnia nie będzie spełniać swojej głównej funkcji, przez co naczynie będzie reagować z żywnością. Może szybko się przypalać, a to nie służy zdrowiu. Wybieraj tylko patelnie dobre dla zdrowia.

Czytaj także:

Z czego są najzdrowsze patelnie?

To, z czego patelnia jest zrobiona ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na przygotowanie posiłku, ale także na twoje zdrowie. Im bardziej naturalna jest patelnia, tym lepiej. Dlatego właśnie za najzdrowsze akcesoria do smażenia uznaje się:

 • Patelnie żeliwne
 • Patelnie z powłoką kamienną (na przykład granitową)
 • Patelnie ceramiczne
 • Patelnie szklane

Które patelnie są najzdrowsze?

Która patelnia jest najzdrowsza? Za taką bardzo często uznaje się patelnię żeliwną, która wykonana jest całościowo z naturalnego materiału, jakim jest żeliwo. Smażenie na żeliwnej patelni ma wiele zalet – między innymi brak przenikania się smaków z wcześniej smażonych potraw, brak jakichkolwiek powłok, a zatem wysoka odporność na zarysowania i doskonałe przewodzenie ciepła, które pozwala na szybkie smażenie. Wadą patelni żeliwnej w kontekście zdrowia jest konieczność używania do niej większej ilości tłuszczu. To z kolei sprawia, że smażone potrawy są bardziej kaloryczne. 

Najlepsza i najzdrowsza patelnia dla alergików to z kolei patelnia szklana. Jest to stosunkowo nowy produkt, który niestety charakteryzuje się wysoką ceną. Wskazuje się jednak, że szkło stanowi najlepszy materiał dla osób narażonych na ryzyko wystąpienia alergii, dzieci oraz osób starszych. Nie zawiera żadnych szkodliwych związków. Minusem jest jednak to, że nie można z niej korzystać na kuchenkach indukcyjnych. Można jednak używać ich w piekarniku. Patelnia, która jest najzdrowsza w mniemaniu wielu osób to patelnia ceramiczna. Jest wykonana z połączenia gliny i minerałów, które wypalane są w wysokiej temperaturze. Ważne jest też, że patelnia ceramiczna pozwala na smażenie na naprawdę niewielkiej ilości tłuszczu, co z pewnością jest istotne dla osób na diecie. Pojęcie najlepsza najzdrowsza patelnia jest zatem bardzo subiektywne i uzależnione od wielu czynników i indywidualnych preferencji. 

Czytaj także:

Patelnia bez szkodliwych substancji

Patelnie, tak samo jak inne naczynia do przechowywania czy obróbki żywności, mogą zawierać szkodliwe substancje. Na jakie informacje zwracać uwagę, poszukując idealnej patelni?

 • Patelnia bez PFOA – PFOA to kwas, który wykorzystywany jest między innymi do produkcji teflonu. Umożliwia nieprzywieranie produktów do patelni, jednak jest niebezpieczny dla zdrowia. Może wywoływać raka, choroby tarczycy czy stany padaczkowe. Patelnie Tadar Starke PRO nie zawierają PFOA.
 • Patelnia bez niklu – nikiel jest środkiem, który może wywoływać reakcję alergiczną. Dlatego naczynia bez niklu poleca się szczególnie alergikom.
 • Patelnia bez PTFE – to polimer fluorowy, czyli teflon. W tej chwili większość producentów rezygnuje z tego rozwiązania.

Powłoka patelni

Najzdrowsza powłoka patelni jest oczywiście naturalna. Doskonałym przykładem może być powłoka granitowa. Znajdziesz ją w produktach Starke PRO – wartym uwagi rozwiązaniem jest choćby patelnia na indukcję Starke PRO Copper 20 cm. Wśród naturalnych powłok, które są zdrowe, znajdziesz także powłoki ceramiczne. Patelnie z pokrywką czy bez, które posiadają właśnie takie powłoki, umożliwiają beztłuszczowe smażenie (bądź smażenie na niewielkiej ilości tłuszczu).

Czytaj także:

Najzdrowsza patelnia

Najzdrowsza patelnia do smażenia to taka, która pozwala smażyć bez tłuszczu, ale także jest trudna do uszkodzenia. Im bardziej naturalny materiał, tym lepiej. Dzięki temu masz pewność, że podczas obróbki termicznej nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje. Idealnym przykładem może być zestaw 3 patelni na indukcję Starke PRO Black Copper 20 cm 24 cm 28 cm, które posiadają powłokę granitową – całkowicie bezpieczną dla zdrowia.

Zdrowa patelnia to skarb, który warto mieć w domu. Aby odnosić codzienne sukcesy w kuchni, koniecznie zaopatrz się w taki sprzęt, na którym nie tylko dobrze się gotuje, ale który jest przede wszystkim bezpieczny dla twojego zdrowia.