Jak zrobić sernik bez spodu?

Porady 9.11.2022

Sernik bez spodu – lżejsza wersja tradycyjnego ciasta

Serniki to ciasta, które większość z nas kojarzy z dzieciństwa i urodzin rodzinnej starszyzny. Puszyste, serowe łakocie z solidną dawką rodzynek i pomarańczy, które zachwycały gości i były dumą każdej gospodyni. Choć przez pewien okres serniki zostały wyparte przez bardziej współczesne formy wypieków, dziś znów wracają do łask. Popularne są w szczególności wersje smakowe – z ciasteczkami, musami, nietypowymi składnikami takimi jak matcha czy pistacje. Jednak nadal triumfy święcą tradycyjne wersje.
 

Czytaj także:


Serniki są pyszne, a ich smak potrafi skraść serca sceptyków. Cała magia tkwi w dobrych składnikach oraz odpowiednim ich przygotowaniu. Wypiekanie serników wydaje się niezwykle proste, ale nie zawsze tak jest. 

By ciasto było puszyste i nie opadło, trzeba poświęcić mu sporo czasu i uzbroić się w cierpliwość. Przygotowanie tradycyjnego sernika zwykle zajmuje dwie godziny, ale można ten proces przyspieszyć, czyniąc ciasto nieco lżejszym i mniej zapychającym. Jak? Wystarczy zrezygnować z wypiekania spodu. 

Taki lekki jak chmurka, puszysty sernik bez spodu smakuje równie pysznie. Jak zrobić dobry sernik bez spodu, który zachwyci swoim smakiem? W kolejnym akapicie zdradzimy Ci tajniki przygotowywania sernika bez spodu, który zawsze się udaje.

Czytaj także:

 

Sernik bez spodu, który zawsze się udaje – tajemnice tego wypieku

Sernik to niezwykle uniwersalne ciasto, które idealnie sprawdzi się na większe okazje. Gdy zbliża się rodzinna uroczystość, czy święta, warto zaserwować je swoim gościom. Przygotowywanie serowego ciasta bywa czasochłonne, dlatego polecamy ci wypróbowanie przepisu na sernik bez spodu. 

Podczas wypiekania tego ciasta ważne jest ścisłe przestrzeganie przepisu i odpowiedniego czasu studzenia. W taki sposób z łatwością uzyskasz pyszny sernik bez spodu, który nie opada. By przygotować pyszny, lekki sernik bez spodu, który zawsze się udaje, potrzebujesz dobrej jakości składników spożywczych (swojskiego twarogu i jaj) oraz kilku akcesoriów do pieczenia

Jakich dokładnie akcesoriów potrzebujesz? Przyda się tortownica lub okrągła blacha do pieczenia. Ważne jest dostosowanie wielkości blachy do gramatury składników – zbyt niski sernik może się przypalić, a zbyt wysoki wybuchnąć lub stać się zakalcem. Niezbędna okaże się również miarka do precyzyjnego odmierzania składników, a także duża łyżka i miska

Kluczem do uzyskania pysznego sernika, który nie opada, jest odpowiednie wymieszanie oraz napowietrzenie masy serowej, a także ubicie piany z białek. Tak przygotowane ciasto jest lekkie, puszyste i szybko wyrasta w piecu. 

Utrzymując w piekarniku stałą temperaturę i wkładając do niego miskę z wodą, możesz upiec sernik z użyciem pary. W taki sposób ciasto stanie się bardziej wilgotne i kremowe. 

W końcowym etapie przygotowywania sernika najważniejsze jest jego studzenie– jeśli zbyt szybko otworzysz drzwiczki piekarnika, ciasto opadnie.
 

Czytaj także:

 

Sernik bez spodu – przepis

Sernik bez spodu z naszego przepisu możesz przygotować zarówno w tortownicy, jak i w prostokątnej blaszce. Żeby zrobić puszysty sernik bez spodu na dużą blachę, wystarczy zwiększyć nieco gramaturę składników (najlepiej o połowę). Przepis na prosty sernik bez spodu naszego autorstwa zawiera składniki na ciasto wypiekane w tortownicy o średnicy 24 cm.
 

Składniki:

  • 1 kg sera twarogowego z wiaderka
  • 6 jaj
  • 130 g masła
  • 25 g mączki ziemniaczanej
  • 25 g mąki pszennej
  • 220 g cukru pudru
  • 5 kropli ekstraktu waniliowego

Przygotowanie:

Do miski przełóż masło i wsyp cukier, a następnie utrzyj na gładką masę. W osobnej misce ubij białka na sztywno i przełóż do maślanej masy. Delikatnie przemieszaj całość, dodaj żółtka i znów wymieszaj. Dodawaj ser porcjami, ciągle mieszając. Na sam koniec wsyp obie mąki i skrop całość ekstraktem. Masę przelej do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Piecz przez pół godziny w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C, a następnie zmniejsz temperaturę do 150 stopni C i piecz przez 1,5 godziny. Wystudź ciasto, uchylając delikatnie drzwiczki piekarnika. Sernik możesz wyciągnąć z pieca dopiero po upływie 40 minut. Jeśli chcesz mieć pewność, że ciasto nie opadnie – przełóż je na kratkę do studzenia i pozwól mu odpocząć jeszcze przez 20 minut.
 

Czytaj także:

 

Jak upiec sernik bez spodu?

Jak długo i w jakiej temperaturze należy piec sernik bez spodu? Odpowiedź ta nie jest oczywista. Czas pieczenia należy dostosować do wielkości oraz wysokości ciasta. W przepisach przeważnie znajdziesz szczegółowe informacje na temat wielkości formy i czasu wypiekania. Standardowo serniki wypieka się w temperaturze 170-180 stopni C w piekarniku z funkcją grzania od góry i od dołu. Ile piec sernik bez spodu? Czas wypiekania nie powinien przekraczać dwóch godzin, bo ciasto stanie się bardziej suche i mniej puszyste. 

 

Sernik bez spodu z budyniem

Chorujesz na nietolerancję glutenu? A może nie przepadasz za mącznym posmakiem w deserach? Przygotuj sernik bez spodu z budyniem zamiast mąki pszennej. Budyń pozwoli Ci uzyskać zwartą konsystencję, która nie rozpadnie się po wypieczeniu. Taki budyniowy sernik bez spodu będzie delikatny w smaku, a po ugryzieniu rozpłynie się w ustach.
 

Sernik na zimno bez spodu

Sernik na zimno bez spodu to gratka dla fanów ciast w formie pianki. Nie wymaga on pieczenia i długiego przygotowywania. Jaki jest najlepszy sposób na to, by zrobić szybki sernik bez spodu? Wystarczy, że do połączonej z cukrem i śmietaną kremówką masy serowej dodasz rozpuszczoną żelatynę. Taką masę przelej do formy, wstaw do lodówki i pozwól jej stężeć. Po dłuższej chwili sernik na zimno jest gotowy!