Jak zrobić dżem ze śliwek?
Koniec lata i rychły początek jesieni to sezon na śliwki. Te niezwykle smaczne owoce jada się na świeżo, ale równie ochoczo zjadamy je pod postacią dżemów, konfitur i powideł. Doskonale pasują do pieczywa, ciast, pączków, naleśników i innych słodkich deserów. Przygotowanie dżemu ze śliwek jest niezwykle proste, jednakże dość czasochłonne. Jak zrobić dżem ze śliwek? Podpowiadamy!
Dżem ze śliwek – smak późnego lata zamknięty w słoiku
Słodkie, owocowe dżemy i bułka — chyba każdy z nas pamięta takie śniadania z czasów dzieciństwa. Dżem ze śliwki to esencja lata! Owoce zbierane w sierpniu i przerabiane na dżemy stanowią doskonały dodatek do ciast (np. piernika), kanapek, a także rozgrzewających herbat i grzańca z czerwonego wina. Pasteryzowany i szczelnie zamknięty w słoiku dżem śliwkowy cechuje się długim czasem przydatności do spożycia, przetrwać może nawet do kolejnego lata! Dżem ze śliwki jest jednym z najbardziej popularnych dżemów. Jak dokładnie się go przygotowuje?
Do jego przygotowania potrzebne są owoce, a także cukier oraz substancja zagęszczająca (np. pektyna, żelfix, agar). Takie przetwory można również przyrządzić bez użycia cukru, wykorzystując naturalną słodycz owoców oraz naturalną substancję słodzącą (np. miód, stewię) albo ksylitol lub erytrol (ten znakomicie sprawdza się w przypadku cukrzyków z uwagi na niezwykle niski indeks glikemiczny). Użycie do przetworów erytrolu sprawi, że dżem śliwkowy sprawi, że stanie się znakomitym uzupełnieniem diety dla osób na diecie – dżem śliwkowy z substancją słodzącą będzie miał tylko kilkanaście kcal!
Jakie narzędzia potrzebne są do przygotowania pysznego dżemu śliwkowego? Niezbędna będzie deska kuchenna sporego rozmiaru, ostre noże pojedyncze do obierania i krojenia owoców, drylownica (jeśli chcemy gotować owoce w całości), a także duży garnek i rzecz jasna słoiki na dżem. Jeśli wybrałeś owoce o dość grubej skórce i nie chcesz, by trafiła do słoiczków, warto jest je obrać przed ugotowaniem – ten problem można szybko rozwiązać przy pomocy obieraczki do owoców. Osobom, które chcą zaoszczędzić nieco czasu podczas przygotowywania dżemu, polecamy zakup krajalnicy do owoców, dzięki której znacznie szybciej pokroją wydrylowane wcześniej śliwki. Zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na kawkę, herbatkę czy drobną przekąskę.
Dżemy przygotowuje się niezwykle prosto – wystarczy zagotować je w garnku z dodatkiem cukru oraz substancji zagęszczającej lub żelującej. W zależności od upodobań można zrobić dżemy gładkie (bez widocznych owoców), a także takie z soczystymi kawałkami śliwek. Wybór należy do Ciebie! Warto wiedzieć, że do przyrządzania pysznych, słodkich dżemów śliwkowych nadają się w zasadzie wszystkie jej rodzaje, ale niektóre z nich sprawdzają się lepiej. Jakie śliwki wybrać? Tego dowiesz się z kolejnych akapitów!
Jakie śliwki na dżem?
Jakie śliwki na dżem wybrać? Do przetworów sprawdzą się w zasadzie wszystkie odmiany, jednakże niektóre z nich lepiej nadają się do przygotowywania dżemów. Wśród najsmaczniejszych odmian znajdziesz renklodę, amerykankę, węgierkę i nieco bardziej kwaśną mirabelkę. Wybierając śliwki na przetwory, powinniśmy sugerować się intensywnością smaku miąższu, a także cukrów w nim zawartych. Im słodszy będzie owoc, tym mniej dodatku w postaci cukru będzie trzeba użyć. Z przyjemnością podpowiemy ci jak przerobić śliwki na dżemy – takie z dużą ilością cukru, a także ich bardziej dietetyczne wersje.
Dżem ze śliwek węgierek
Śliwki węgierki to najczęściej spotykana w Polsce odmiana tego owocu. Mają charakterystyczną, fioletową barwę i zielono-żółty kolor miąższu, który w zależności od pory zbioru jest nieco kwaśny lub intensywnie słodki. Śliwka zaliczana jest do odmian o twardym miąższu, dlatego często wykorzystywana jest do wszelkich przetworów – konfitur, powideł oraz dżemów. Odmiana ta lubi również towarzystwo przypraw, dlatego w dżemach ze śliwki węgierki można często spotkać cynamon, goździki, a także kardamon.
Żeby przygotować pyszny dżem ze śliwek węgierek potrzebne ci będą podstawowe akcesoria z kompletu przyborów kuchennych takie jak nóż, łyżka oraz deska i garnek. Przed przejściem do krojenia owoców, należy starannie je umyć i wydrylować. Takie owoce pozbawione pestycydów, więc można śmiało użyć do przygotowywania dżemu. Poza owocami, niezbędny do przetworów jest cukier, a w przypadku wczesnych owoców również substancja żelująca.
Jakie są proporcje na dżem? Najlepiej jest zastosować proporcje 1:3, w których na 3 kg owocu przypada 1 kg cukru. Gdy chcesz przygotować zwarty dżem ze śliwek węgierek, o konsystencji przypominającej galaretkę, warto wzbogacić przepis o żelfix lub pektynę. Dżem ze śliwek węgierek z żelfixem będzie gęstszy, a jego czas przydatności do spożycia nieco się wydłuży. Jeśli masz ochotę na dżem ze śliwek węgierek, ale wolisz wersję bez cukru – spróbuj zastąpić ten składnik erytrolem lub miodem i dodać do niego nieco więcej żelfixa.
Gdy masz już wszystkie składniki, wystarczy wrzucić je do garnka, podsmażyć i zredukować do postaci gęstego, smacznego dżemu. Taki dżem można przełożyć do słoików i zawekować (wydłużając jego datę ważności), albo zamknąć w szczelnym pojemniku do przechowywania żywności i schować do lodówki. Taki dżem prosto z pojemnika nadaje się do spożycia przez okres około 2 tygodni.
Dżem ze śliwek renklod
Jeśli nie przepadasz za węgierkami, jest jeszcze kilka innych odmian śliwek, z których można zrobić pyszne przetwory. Jedną z nich jest renkloda uleny – śliwka o zielono-żołtej skórce i bardzo jędrnym, soczystym miąższu. Najlepszy dżem ze śliwek renkloda zrobisz z owocu zebranego pod koniec sierpnia, gdyż osiąga on wtedy odpowiednią koncentrację cukrów.
Jak dokładnie zrobić dżem ze śliwek renklod? Przepis na dżem z żółtych śliwek jest niezwykle prosty, ale czasochłonny, gdyż zawierają one sporo soku. Dżem z reklody przyrządza się podobnie do tego z węgierek, jednak często dodaje się do niego odrobinę soku z cytryny, by wydobyć smak owocu. W przepisie na dżem ze śliwek reklod znajdziesz również przyprawy takie jak cynamon czy kardamon. Odpowiednie proporcje na dżem ze śliwek żółtych to 1:3 (np. 2 kg owocu na 0,66 kg cukru) i 2 łyżki soku z cytryny dla smaku.
Owoce renklody uleny na dżem należy starannie umyć, wydrylować i podsmażyć w głębokim garnku z dodatkiem cukru. Z racji sporej ilości soku, polecamy użyć substancji zagęszczającej takiej jak żelfix, agar lub pektyna, by dżem miał bardziej zwartą konsystencję.
Dżem z mirabelki
Jadłeś kiedyś dżem z mirabelki? Ten niezwykły owoc sprawdza się w tej roli doskonale! Do jego przygotowania potrzebny jest bardzo dojrzały owoc, ponieważ młode okazy odznaczają się zbyt dużą ilością kwasu. Dżem ze śliwek mirabelek robi się zdecydowanie szybciej niż z innych odmian tego owocu.
Jak zrobić dżem ze śliwek mirabelek? Starannie umyte i wydrylowane owoce wrzuca się do garnka, zasypuje się cukrem i pektyną, a następnie miesza się wszystko. Taką mieszankę gotuje się ok. 10-15 minut i przekłada do gorących słoików. Nie trzeba ich pasteryzować czy wekować – a cały proces jest szybki, łatwy i przyjemny. Chcesz poznać dokładne receptury i instrukcje, dzięki którym wyczarujesz pyszne owocowe przetwory? Odpowiedzi szukaj w następnym akapicie!
Jak zrobić dżem ze śliwek?
Jeśli zastanawiasz się, jak robi się dżem ze śliwek, to dobrze trafiłeś! Zgromadziliśmy dla ciebie najpyszniejsze przepisy na dżemy pozyskane od szefów kuchni i naszych babć – z przyjemnością się nimi podzielimy. W kolejnych akapitach dowiesz się, jak zrobić dżem ze śliwek w sposób klasyczny, bez cukru, a także bez mieszania.
Przepis na klasyczny dżem śliwkowy
Przygotowaliśmy dla ciebie przepis na dżem śliwkowy, który zachwyca smakiem i aromatem. Ten prosty przepis to lato zamknięte w słoiczku, które powraca do ciebie wraz z każdym kęsem dania z dodatkiem dżemu ze śliwek.
Składniki:
- 3 kg śliwki węgierki
- 1 kg cukru
- Ostry nóż
- Garnek
- Łyżkę do mieszania
- Deskę do krojenia
- Słoiki
Przygotowanie:
Śliwki starannie umyj i usuń z nich pestki. Takie śliwki wrzuć do garnka i zagotuj, a następnie zmniejsz nieco ogień (bądź moc kuchenki indukcyjnej) i podsmażaj ok. 20 minut. Kolejnym krokiem jest dodanie cukru i kontynuowanie podsmażania w celu odparowania soku. Po kolejnych 10 minutach ściągnij garnek z kuchenki i zostaw garnek pod przykryciem do jutra. Następnego dnia ponownie podsmażaj śliwki przez 40 minut. Gorący dżem przełóż do słoików i szczelnie je zamknij. Taki dżem możesz śmiało jeść prosto ze słoika, zużyć do ciast oraz doprawić nim mięso.
Dżem ze śliwek z żelfixem
Gdy nie masz zbyt wiele czasu, a masz ochotę na dżem śliwkowy, wypróbuj nasz szybki przepis z żelfixem. Użycie żelfixu skutecznie przyspiesza czas produkcji. Taki dżem ze śliwek z żelfixem zrobisz w niecałe dwie godziny! Czego potrzebujesz do przygotowania dżemu ze śliwek z cukrem żelującym?
Składniki:
- 2 kg śliwek węgierek
- 2 opakowania żelfix
- 1 kg cukru
- Deska do krojenia
- Garnek
- Słoiki
- Blender
Przygotowanie:
Umyj i wydryluj śliwki. Weź duży garnek i włóż tam śliwki, a następnie wsyp żelfix i dokładnie wymieszaj. Gotuj owoce, cały czas mieszając. Po kilku minutach dodaj cukier i znów wymieszaj. Całość gotuj przez ok. 5 minut. Miksturę ze śliwek należy zblendować i znowu podgotować. Gdy całość wystarczająco się zżeluje, zdejmij garnek z kuchenki i przełóż zawartość do słoików. Zakręć i ustaw do góry dnem. Pyszny dżem będzie gotowy już po godzinie.
Dżem śliwkowy bez cukru
Jeśli jesteś na diecie odchudzającej albo zmagasz się z cukrzycą, wcale nie musisz rezygnować z dżemu. Dżem ze śliwek można zrobić również bez cukru, wystarczy, że zamieni się go na erytrol i daktyle. Jak zrobić dżem śliwkowy bez cukru? Do przygotowania niskosłodzonego dżemu śliwkowego potrzebujesz kilku rzeczy z naszego przepisu.
Składniki:
- 2 kg śliwek
- 200 g suszonych daktyli
- 50 g erytrolu
- 20 g pektyny
- Garnek
Przygotowanie:
Namocz daktyle w ciepłej wodzie na ok. 20 minut, po czym ususz je. Umyj śliwki i wsadź je do garnka wraz z daktylami. Podsmażaj całość przez kilka minut, następnie dodaj erytrol oraz pektynę i zamieszaj. Całość gotuj przez 15 minut, a następnie przełóż do słoiczków i odstaw na godzinę. Po upływie tego czasu zakręć słoiki i odwróć wieczkiem do góry. Życzymy smacznego!
Dżem ze śliwek bez mieszania
Chciałbyś poznać najprostszy sposób na przygotowanie dżemu ze śliwek bez mieszania i innych dodatkowych czynności? Już spieszymy z pomocą!
Składniki:
- 4 kg śliwek
- 800 g cukru
- 2 łyżki octu
- Garnek
- Blender
- Słoiki
Czytaj także:
Przetwory na zimę — 3 pyszne przepisy
Jak wykorzystać owoce z sokownika? - Robimy dżem!
Jak zrobić dżem z czarnej porzeczki?
Zasady przechowywania warzyw i owoców
Jak przechowywać domowe przetwory?
Warto przeczytać
Babeczki waniliowe — pyszny przepis
Babeczki waniliowe to małe, puszyste wypieki, które zachwycają swoim smakiem i bogatym aromatem. W jaki sposób upiec pyszne, wilgotne babeczki o zniewalającym waniliowym smaku? Poznaj nasz szybki i smaczny przepis!
czytaj więcejBabskie drinki – 8 propozycji nie tylko dla kobiet!
Świat drinków to nie tylko domena barmanów. Obecnie coraz więcej osób odkrywa radość z kreowania wyjątkowych napojów alkoholowych w zaciszu swojego domu, a kolorowe koktajle z różnorodnych składników zyskują na popularności nie tylko wśród kobiet. Jak przygotować eleganckie, kobiece drinki, które zasmakują nie tylko paniom? Poznaj kilka naszych propozycji!
czytaj więcej6 słodkich, rozgrzewających drinków
Zima to świetny moment na eksperymentowanie z różnymi napojami o rozgrzewających właściwościach, także tych z prądem. Rozgrzewające drinki to coś więcej niż grzane wino i wcale nie muszą być podawane na ciepło! Poznaj 6 naszych propozycji!
czytaj więcejZ czym i jak pić tequilę?
Zapewne kojarzysz tę scenę z filmu, w którym bohaterzy liżą sól, piją shoty i zagryzają je cytryną? Ten najbardziej popularny sposób serwowania tequili mixto, wymyślony w celu zwiększenia sprzedaży tego trunku na rynku międzynarodowym, to tylko jeden z wielu sposobów na jej picie. W poniższym artykule omówimy także inne interesujące sposoby na picie tequili. Sprawdź je wraz z nami!
czytaj więcejDrinki z tequilą – 6 najpopularniejszych przepisów
Tequila to alkohol o meksykańskich korzeniach, który tradycyjnie produkuje się z soku agawy niebieskiej. Produkcja tequili na masową skalę przyczyniła się do poprawy warunków życia mieszkańców regionu Jalisco, co czyni ją niezwykle ważnym elementem kultury Meksyku. Ten interesujący napój spirytusowy z agawy cieszy się międzynarodowym uznaniem i stanowi bazę dla wielu pysznych koktajli. Chcesz wiedzieć, jak je przygotować? Poznaj nasze pomysły na klasyki z tequilą!
czytaj więcejDobre whisky – czyli jakie? Na to zwróć uwagę!
Dobra whisky kojarzy się z wyrafinowaniem i luksusem, a także wysoką ceną. Ale dobra whisky nie musi być droga. Jak wybrać dobrą whisky, która zachwyci swoją złożonością i nie nadwyręży przy tym Twojego portfela? Poznaj kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.
czytaj więcejPrzetwory na zimę — 39 przepisów na pikle, dżemy i konfitury, nalewki, kompoty i soki
Nadchodząca zima wcale nie oznacza końca sezonu na warzywa i owoce. Wszystkie dobroci lata można zamknąć w słoikach i cieszyć się nimi przez cały rok. Przetwory są doskonałym sposobem na przemycenie smaków lata do zimowego jadłospisu. Jak zrobić wyśmienite dżemy? Co dodać do kiszonek, by zachowały swoją chrupkość? W tym artykule zebraliśmy wszystkie nasze poradniki, dzięki którym przygotujesz pyszne przetwory na zimę.
czytaj więcejKuchnia włoska. Z czego słynie?
Chyba nie ma na świecie osoby, która nie słyszała o pizzy. To przepyszne i sycące, pochodzące z Włoch danie sprawiło, że kuchnia z tego kraju stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych kuchni regionalnych. Historia włoskiego gotowania i celebrowania pięknych chwil w towarzystwie jedzenia narodziła się jeszcze w czasach antycznych. Jak rozwinęła się włoska kuchnia i z czego słynie? Na te oraz inne pytania odpowiemy w poniższym tekście.
czytaj więcejZdrowe potrawy wigilijne – które potrawy mają mało kalorii?
Wigilia jest jednym z tych dni, podczas których często dajemy sobie dyspensę i zajadamy się pysznymi potrawami przez cały dzień. Zapominamy o diecie i cieszymy się smakiem karpia, śledzia w śmietanie i pierogów. Czy jednak można pogodzić jedno z drugim? Mieć doskonały smak i lekkie potrawy? Oczywiście, że tak. Dania wigilijne mogą być zdrowe, lekkie i niskokaloryczne, jeśli tylko trochę się postarasz. Z chęcią Ci w tym pomożemy.
czytaj więcej